logo

Czego o Tatrach nie wiesz


Tatry nie tylko przerażają swoim ogromem, ale także ukrytą w nich nutką tajemnicy. Górale z pokolenia opowiadają sobie o niewyjaśnionych dotąd wypadkach, przesądach, które mogą doprowadzić do tragedii i tradycjach kultywowanych od wieków.

„Czarny motyl wróży niebezpieczeństwo” Czarny motyl jest wyjątkowym okazem, raczej rzadko spotykanym na wiejskich polanach, lecz kiedy już zobaczymy go w górach, to lepiej zaprzestać wędrówkę. Jego pojawienie się może oznaczać, że może spotkać nas poważne niebezpieczeństwo lub niedaleko doszło do śmiertelnego wypadku.

Tatrzański Trójkąt Bermudzki? Zapisy ratowników TOPR to autentyczny dowód na to, że ludzie potrafią zaginąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Istnieje wiele historii o turystach, którzy wyruszyli w górską wędrówkę, nigdy z niej nie powracając. Pomimo szczegółowych poszukiwań ich ciała nigdy nie zostały znalezione.

Walka o Mnicha i Mniszka Niemcy za wszelką cenę chcieli przejąć wszystko, co polskie, dlatego też w roku 1941 na ścianie Mnicha (szczytu Tatr Wysokich) zawisła ogromna, drewniana i biała swastyka, która była symbolem socjalizmu, którego autorem był sam Hitler. Jednak uległa ona zniszczeniu podczas podboju Mnicha przez dwóch polskich alpinistów: Czesława Łapińskiego i Kazimierza Paszucha.

„Kiedy tańcują diabły, w górach wieje halny” Dawniej wierzono, że kiedy wieje halny to w człowieka wstępuje dusza przeklęta, namawiająca do strasznych czynów. Jednak racjonaliści, dla których zawsze, wszystko miało i ma swoje wyjaśnienie, nie mogli w to uwierzyć. Postanowiono więc zbadać, co takiego ma w sobie wiatr halny, że rośnie liczba samobójstw, kradzieży i kłótni. Okazało się, że następują wtedy nagłe skoki ciśnienia i natężona jonizacja dodatnia, powodująca, że do organizmu ludzkiego dostają się szkodliwe związki chemiczne i pierwiastki. Skutkuje to bólem głowy i mięśni, problemami z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym, wzmożoną emocjonalnością i agresją. Osoby wrażliwe, reagujące na zmiany ciśnienia popadają w pewnego rodzaju stan depresyjny, podczas którego pogłębiają się lęki, a w ich głowach pojawia się rezygnacja i bezsilność, co może mieć tragiczny koniec. Jednym z rytuałów, stosowanym do dnia dzisiejszego, który ma powodować zmianę kierunku halnego, jest stawianie miski z solą poświęconej w dniu św. Agaty. Wierzy się, że chroni to dom przed wszelkimi zniszczeniami, a jego mieszkańców przed złymi mocami.logo
Tatra Residence
ul.Podhalańska 1b
biuro@tatraresidence.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 16:00
Sobota: 8:00 - 14:00
2022 - www.tatraresidence.pl