logo

Jaskinie


To właśnie w Tatrach znajduje się największa liczba jaskiń w Polsce. Niewielka część z nich dostępna jest dla turystów, jednak do większości, ze względów bezpieczeństwa, wejście jest zabronione. Dawniej kamienne kryjówki były miejscem, w których zbójnicy chowali się przed wrogami lub pozostawiali drogocenne skarby zdobyte podczas kradzieży. Poszukiwacze złota do dnia dzisiejszego, kamień po kamieniu przekopują jaskinie w nadziei na znalezienie drogich kruszców.

Jedną z najpopularniejszych jaskiń Tatr jest Jaskinia Wielka Śnieżna, która sławę zawdzięcza swojej długości i głębokości. Wielka Śnieżna przez długi czas trzymała miano najdłuższej i najgłębszej odkrytej jaskini w Polsce. Dopiero kilka lat temu tytuł ten z honorem oddała Jaskini Cień Księżyca, znajdującej się w Tatrach Wysokich. Różnica ich długości jest niewielka. Jaskinia Wielka Śnieżna ma ponad 23 km korytarzy, natomiast Jaskinia Cień Księżyca około 30 km. Pierwsza z nich wyróżnia się jednak czymś nietuzinkowym, czymś, co ciągle przyciąga grotołazów. Śnieżna ma ponad 800 m głębokości i liczne cieki wodne, spływające do systemu syfonów. Wśród listy jaskiń dostępnych dla zwiedzających są m.in.:

Najciekawszą jaskinią, znajdującą się po stronie słowackich Tatr jest Jaskinia Bielska. Wędrówka po niej nie należy do ciężkich, trasa dla turystów ma około 1370 m i dla wygody zwiedzania jest oświetlona sztucznym światłem. Ściany jaskini ozdobione są stalaktytami, wiszącymi naciekami, przypominające lodowe sople, a podłoże obłożone jest stalagmitami, stożkami wyrastającymi z dna jaskini. Uroku dodają także niewielkie jeziorka. Ciekawostką jest, że w Jaskini Bielskiej organizowane są koncerty muzyki klasycznej, której dźwięki wspaniale się roznoszą po krasowej sali.logo
Tatra Residence
ul.Podhalańska 1b
biuro@tatraresidence.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 16:00
Sobota: 8:00 - 14:00
2021 - www.tatraresidence.pl